2024-02-15 admin

Magazynowanie substancji niebezpiecznych zgodne z aktualnymi przepisami

Magazynowanie substancji niebezpiecznych niesie za sobą szereg potencjalnych zagrożeń. Dlatego analiza tego zagadnienia powinna uwzględniać skutki dotyczące zdrowia i życia pracowników magazynu, ryzyko dla samego budynku magazynowego oraz istniejącego w nim wyposażenia, a także aspekty związane z ochroną środowiska i mieszkańców otaczającego go obszaru. Właściciel lub zarządzający takim magazynem ponosi odpowiedzialność za ewentualne incydenty, a zwłaszcza za zaniedbania związane z nieprawidłową organizacją pracy i przechowywania.

W przypadku wykrycia zaniedbań, sankcje finansowe lub nawet odmowa wypłaty odszkodowań są proporcjonalne do stopnia winy i mogą znacząco wpłynąć na sytuację ekonomiczną danego podmiotu.

Zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu wszystkie osoby chcące się dowiedzieć, czym jest magazyn ADR i jakie warunki musi spełniać miejsce do przechowywania substancji chemicznych i towarów potencjalnie niebezpiecznych.

Czym jest magazyn ADR?

Termin “magazyn ADR” jest pojęciem umownym – nie został uwzględniony w żadnym akcie prawnym, jest jednak stosowany przez profesjonalistów w dziedzinie magazynowania. W rzeczywistości jest to po prostu pomieszczenie przeznaczone do przechowywania substancji chemicznych lub towarów uznawanych za niebezpieczne.

Konieczność magazynowania ADR implikuje potrzebę stworzenia magazynu, który spełnia adekwatne normy bezpieczeństwa i wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenia, aby zminimalizować ryzyko związane z przechowywaniem niebezpiecznych substancji.

Mówimy tu o produktach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie podczas przechowywania, wywierając niekorzystny wpływ na otoczenie naturalne i zdrowie ludzi. Niewłaściwie obsługiwane lub składowane – mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zapłon lub eksplozja.

Wśród materiałów uznawanych za niebezpieczne pod względem pożarowym znajdują się gaz palny, ciecze łatwopalne o temperaturze zapłonu poniżej 55 st. C, substancje samorzutnie zapalające się na powietrzu, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne. Ponadto substancje podatne na samorzutny rozkład lub polimeryzację oraz te, które mają skłonność do samozapalenia. Magazyn ADR jest dedykowanym miejscem do bezpiecznego przechowywania tych kategorii towarów. Jego konstrukcja oparta jest na przepisach prawa budowlanego i norm przeciwpożarowych, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko związane z tymi materiałami.

W ADR magazynowaniu niezbędna jest także przemyślana pod tym kątem organizacja pracy oraz logistyki wewnętrznej. Obejmuje to między innymi zapewnienie odpowiednich procedur i systemów zarządzania, w celu zagwarantowania ochrony personelowi i skutecznej obsługi transportu materiałów niebezpiecznych. W razie wystąpienia sytuacji zagrożenia niebezpieczeństwem w magazynie, istotne jest zrozumienie czynności, które należy wówczas podjąć.

Jakie warunki musi spełniać miejsce do magazynowania substancji niebezpiecznych?

Dobór odpowiedniego pomieszczenia do magazynowania substancji niebezpiecznych to decyzja wymagająca starannej analizy. Musi ono nie tylko spełniać normy prawa budowlanego i przepisy przeciwpożarowe, ale także sprostać wielu innym kryteriom, zależnym od rodzaju magazynowanych materiałów.

W kontekście magazynów ADR ważne są nawet odległości od innych budynków, dróg czy obiektów. Restrykcyjnym wymogom podlega również wewnętrzna infrastruktura – na przykład wózki widłowe muszą być wyposażone w napęd elektryczny, a podsadzka, po której się poruszają, powinna skutecznie odprowadzać ładunki elektryczne. Niektóre grupy materiałów niebezpiecznych nie mogą być przechowywane w jednym magazynie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na materiały łatwopalne i wybuchowe. Obligatoryjna może być też instalacja systemu awaryjnej wentylacji wyciągowej, specjalnej instalacji elektrycznej oraz oświetlenia, wykazujące zgodność z normami ATEX.

Regularne przeglądy wyposażenia, instalacji i urządzeń używanych podczas takiego składowania mają skrócone okresy. Dodatkowo, konieczne jest uzyskanie specjalnych statusów w razie przekroczenia określonych progów dla konkretnych grup materiałów (zakład zwiększonego ryzyka, zakład dużego ryzyka).

Przechowywanie substancji chemicznych – paliwa i magazynowanie w beczkach

Budynki przeznaczone do składowania beczek z paliwem nie mogą posiadać ani podpiwniczenia, ani strychu z uwagi na zagrożenie wybuchem. Konieczne jest, aby mieściły się w konstrukcji jednopoziomowej, wyposażonej w lekką dachową strukturę wykonaną z co najmniej trudnozapalnych komponentów. Drzwi magazynu muszą być wykonane z materiałów niepalnych i otwierać się na zewnątrz, z kolei posadzka – z nienasiąkliwego, nieiskrzącego i ogniotrwałego materiału.

Beczki muszą być wykonane z surowców eliminujących możliwość niebezpiecznych reakcji z przechowywanymi substancjami. Równocześnie powinny one stanowić barierę izolacyjną, chroniąc zawartość przed wpływem czynników zewnętrznych. Beczki muszą być ponadto prawidłowo oznaczone co do zawartości. Obszar przechowywania substancji chemicznych musi zawierać instrukcje dotyczące właściwego składowania, pakowania oraz załadunku beczek, co jest istotne dla zapewnienia bezpiecznej obsługi i minimalizacji potencjalnych zagrożeń.

Kontakt

Feed Reach Consulting

Wsparcie w zakresie zgodności z przepisami ADR, REACH, CLP.
Twój partner w bezpiecznym zarządzaniu chemikaliami.

Małgorzata Krenke
CEO

×

Witaj, 

Co mogę dla Ciebie zrobić? 

× WhatsApp