Doradztwo ADR – jakie są jego zalety? Cz. 1

Czym jest transport ADR? To nic innego jak przewóz towarów niebezpiecznych, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia i życia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Co jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości? W obecnych czasach wystarczy się po prostu skontaktować z doświadczonymi doradcami. Pomogą oni w zakresie oznakowania materiałów niebezpiecznych, dopasowania środka transportu, zabezpieczenia towarów, jak i doradztwa w kwestii dokumentacji. Jesteście ciekawi, jaką jeszcze pomoc możecie uzyskać, korzystając z usług firm zajmujących się przewozem ADR? Jeśli tak — serdecznie Was zachęcamy do lektury poniższego tekstu. Postaramy się skorzystać z przejrzystych, praktycznych przykładów!

Dlaczego warto skorzystać z usług specjalistów?

Czy można ot tak, bez żadnych dodatkowych dokumentów przewozić towary niebezpieczne klasy 1, 3 lub wszelkie inne? Jasne, że nie! Powód? Przede wszystkim chodzi o jasno sprecyzowane, restrykcyjne przepisy regulujące ogólnie pojęty transport ADR. W grę wchodzi między innymi wykorzystanie odpowiedniego rodzaju nadwozia, sporządzenie stosownych dokumentów, posiadanie niezbędnych certyfikatów, ale też zgodne z wytycznymi oznakowanie towarów niebezpiecznych. Czym skutkowałoby niedopilnowanie jakiegokolwiek z przedstawionych wcześniej kroków? Finałem zignorowania prawa i zapisanych w nim obowiązków byłyby horrendalnie wysokie kary finansowe, a niekiedy nawet zakaz dalszego prowadzenia działalności przewozów ADR.

Doradztwo ADR — kompleksowe czy nie?

Przewóz amunicji? Fajerwerków? Paliwa lub gazów? A może pyłów? W każdym przypadku bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby załatwić wszelkie formalności związane z przewozami ADR. Dlaczego? Ponieważ każdy z wcześniej wymienionych ładunków stanowi potencjalne zagrożenie (tak, nawet pył — ze względu na możliwość doprowadzenia do nagłego zapłonu drobin, a tym samym do eksplozji). Zakładając, że dany logistyk czy też spedytor nie miał na co dzień do czynienia z tego rodzaju ładunkami, co począć? Oczywiście zgłosić się do specjalistów ADR. Co konkretniej są oni w stanie zrealizować? Przyjrzyjmy się.

Szkolenia ADR

Aby przedsiębiorstwo mogło efektywnie wykonywać swoje działania w zakresie przewozów ADR, warto postawić na regularne szkolenia. Opłaca się to szczególnie wtedy, gdy logistyka tego typu stanowi główną specjalność danego przedsiębiorstwa. Czego można dowiedzieć się na takich kursach? Jeżeli chodzi o logistyków, to mogą oni posiąść wiedzę dotyczącą niezbędnej dokumentacji oraz ogólnie bardziej teoretycznych kwestii jak, chociażby oznakowanie materiałów niebezpiecznych. A co z osobami mającymi bezpośrednią styczność z ładunkami ADR? Mogą one zostać przeszkolone z załadunku, przewozu, jak i rozładunku wcześniej wspomnianych towarów. Oprócz tego istotnym elementem jest także zapoznanie ich z obowiązkami adekwatnie do piastowanego w firmie stanowiska.

Oznaczenia ładunków ADR

Jak wyglądają oznaczenia ładunków niebezpiecznych? To wcale nie taka oczywista sprawa, ponieważ każdy rodzaj towaru wymaga odmiennej symboliki. W większości przypadków chodzi o pomarańczową, kwadratową tablicę z cyframi. To właśnie jedna z kwestii, w jakiej mogą pomóc przedsiębiorstwa zajmujące się przewozami ADR. Specjaliści doradzą, w jaki sposób oznaczyć ładunek, aby po pierwsze było to zgodne z prawem, a po drugie, by w razie wypadku służby ratownicze wiedziały, jakie podjąć kroki. Przykładowo, jeżeli przed numerem na tablicy ADR umieszczono literę „X”, oznacza to, że absolutnie nie można dopuścić do sytuacji, w której dany materiał miałby kontakt z wodą. Idealnym przykładem tego rodzaju substancji jest sód czy też potas.

Czy opisane w tekście usługi to wszystko, w czym pomogą firmy specjalizujące się w doradztwie ADR? Jasne, że nie! Mogą one również podpowiedzieć, jakie formularze trzeba sporządzić, jaki wykorzystać środek transportu, a także jakich przepisów należy przestrzegać, jeżeli w grę wchodzi międzynarodowy transport ADR. O tym opowiemy jednak w kolejnej części wpisu.