2021-03-04 admin

Oznakowanie cystern ADR

oznakowanie cysterny

Transport materiałów niebezpiecznych to obszar, który wymaga szczególnej uwagi oraz zabezpieczeń. Oznakowanie pojazdu-cysterny zgodnie z ADR (Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route) jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa podczas przewożenia różnorodnych substancji.

W przepisach uściślających zasady ADR dotyczące cystern istnieją konkretne wytyczne, obejmujące elementy takie jak nalepki ostrzegawcze, tablice barwy pomarańczowej oraz znaki. Oznaczenia na cysternach muszą spełniać wymogi prawa, stanowiąc istotny sposób na przekazywanie ważnych informacji o przewożonych substancjach.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są prawidłowe oznaczenia cystern w kontekście ADR i w jaki sposób podnoszą one bezpieczeństwo transportu. Zapraszamy do lektury!

Tablica ADR – co to jest?

Różnego rodzaju pojazdy, cysterny i kontenery, które wykorzystywane są do transportu towarów niebezpiecznych, powinny być odpowiednio oznakowane. Tego typu oznakowanie opisane jest w przepisach Umowy ADR, gdzie wyróżnia się elementy ADR oznakowania, takie jak:

  • nalepki ostrzegawcze
  • tablice barwy pomarańczowej
  • znaki

ADR oznakowanie pojazdu podlega specjalnym wytycznym i musi być zgodne z obowiązującymi normami.

Tablica ADR to pomarańczowa, odblaskowa tablica informacyjna o standardowych wymiarach 40×30 cm. Właściwe oznakowanie powinno znajdować się na każdym pojeździe ADR przewożącym niebezpieczne substancje. W przypadku transportu cysternami ADR i przewozu substancji luzem na tablicy umieszczane są specjalne numery rozpoznawcze, które oznaczają rodzaj przewożonej substancji. Z kolei przy przewozach towaru w sztukach przesyłki stosowane są tablice pomarańczowe bez numerów rozpoznawczych.

Jeśli chodzi o oznakowanie pojazdów wg ADR podczas przewozu jednego niebezpiecznego towaru w cysternie, najogólniej można przyjąć, że jedną tablicę barwy pomarańczowej z numerami rozpoznawczymi zagrożenia i numerami UN umieszcza się z przodu, a drugą z tyłu pojazdu, prostopadle do osi podłużnej. Dodatkowo na obu bokach oraz z tyłu jednostki transportowej powinny się znaleźć duże nalepki właściwe dla danego towaru niebezpiecznego i duże znaki dla towaru zagrażającego środowisku.

Nieco inaczej wygląda oznakowanie w przypadku transportu cysternami zgodnie z ADR różnych niebezpiecznych towarów. Tablice barwy pomarańczowej z numerami rozpoznawczymi zagrożenia i numerami UN powinny się znaleźć na obu bokach każdej komory cysterny równolegle do osi pojazdu. Po jednej gładkiej tablicy barwy pomarańczowej umieszcza się z przodu i z tyłu pojazdu, prostopadle do osi podłużnej.

Co więcej, duże nalepki przypisane do konkretnego niebezpiecznego towaru oraz duże znaki dla towaru zagrażającego środowisku na okoliczność transportu ADR umieszcza się na obu bokach każdej komory cysterny, a także z tyłu pojazdu.

Dlaczego stosuje się oznakowania materiałów niebezpiecznych na cysternach?

Oznakowania materiałów niebezpiecznych powstały w celu identyfikacji przewożonych towarów przez innych uczestników ruchu drogowego. Jest to niezwykle przydatne szczególnie w przypadku wypadków drogowych czy innych tego typu sytuacji. Oznaczenia ADR np. na cysternach pozwalają na odczytanie ważnych informacji o przewożonych substancjach zarówno przez służby ratownicze, jak i innych kierowców. Oznakowanie cysterny ADR pozwala na określenie rodzaju substancji, a co za tym idzie określenie jak się z nią obchodzić oraz jakie zagrożenie może ona spowodować.

Zrozumienie i umiejętność nawigacji w treściach ADR co do oznakowania pojazdu z cysterną umożliwiają szybkie pozyskanie informacji na temat przewożonych substancji. Ułatwia to ocenę potencjalnych zagrożeń, obecności zabezpieczeń, spełnianie wymagań dotyczących cystern przewożących niebezpieczne towary, identyfikację otworów i ich konfigurację, oraz wiele innych istotnych informacji. Dane na oznakowaniach ADR mogą zaważyć na efektywności i bezpieczeństwie działań podczas sytuacji awaryjnych związanych z transportem drogowym materiałów niebezpiecznych.

Sposoby przewodu towarów niebezpiecznych

Przepisy ADR uwzględniają różne metody przewozu materiałów niebezpiecznych, które niosą za sobą specyficzne wytyczne i procedury. Ich przestrzeganie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności operacji. W poniższych sekcjach omówimy trzy główne metody przewozu: transport towarów niebezpiecznych w sztukach, przewóz luzem oraz transport cysterny zgodnie z ADR. Każda z tych form implikuje zasady dotyczące oznakowania, zabezpieczeń i specyficznych wymagań związanych z charakterem przewożonych materiałów niebezpiecznych. Ich prawidłowe stosownie jest bardzo istotne dla utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa w transporcie drogowym.

Przewóz towarów niebezpiecznych w sztukach

Przewóz towarów w sztukach przesyłki to transport mieszanin, substancji niebezpiecznych w opakowaniach, które są uprzednio odpowiednio przygotowane do przewozu oraz oznaczone zgodnie z wymaganiami ADR. W trakcie realizowania przewozu tego typu towarów w sztukach przesyłki należy na jednostce transportowej umieścić dwie gładkie tablice barwy pomarańczowej. Jedna z nich powinna być umieszczona z przodu, a druga z tyłu. Obie powinny zostać przymocowane w sposób prostopadły do osi podłużnej jednostki transportującej. W przypadku przewozu towarów niebezpiecznych w sztukach przesyłki, jednostek transportowych nie oznakowuje się nalepkami ostrzegawczymi czy znakami – z wyjątkiem towarów niebezpiecznych z klasy 1 (materiały i przedmioty wybuchowe) oraz 7 (materiały promieniotwórcze). W ich przypadku pojazdy powinny posiadać nalepki ostrzegawcze, które umieszczane są na obu bokach oraz tyle pojazdu.

Przewóz towarów niebezpiecznych luzem

Przewóz towarów niebezpiecznych luzem polega na przewozie nieopakowanych materiałów stałych lub różnego rodzaju przedmiotów w pojazdach, kontenerach lub kontenerach do przewozu luzem. Nie wszystkie towary niebezpieczne mogą być przewożone luzem – w praktyce taka możliwość dotyczy tylko około 10 procent wszystkich towarów niebezpiecznych, takich jak materiały stałe zapalne czy materiały zakaźne. Ten sposób przewozu można zastosowań tylko, gdy jest on wyraźnie dozwolony dla konkretnego rodzaju towaru niebezpiecznego.

Przewozy towarów luzem – jak je oznaczyć?

Przepisy określają specjalne oznakowanie dla towarów niebezpiecznych przewożonych luzem. Jednostki transportowe czy kontenery przewożące tego typu towary powinny mieć umieszczone na bokach pojazdu tablice barwy pomarańczowej, zawierające numer rozpoznawczy zagrożenia oraz numer UN. Są one umieszczane równoległe do osi podłużnej pojazdu. Ponadto z przodu i z tyłu pojazdu powinny występować tablice pomarańczowe gładkie – umieszczone prostopadle do osi podłużnej tej jednostki transportującej. Dodatkowo na pojazdach transportujących towary niebezpieczne luzem umieszcza się nalepki ostrzegawcze. W przypadku kontenera do przewozu luzem nalepki ostrzegawcze powinny być umieszczone na obu bokach tego pojazdu oraz z przodu i tyłu. W innych pojazdach do przewozu luzem nalepki ostrzegawcze umieszcza się na obu bokach i tyle pojazdu.

Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternie

Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternie polega na przewozie materiałów w zbiornikach zaopatrzonych w wyposażenie obsługowo-konstrukcyjne. Stanowią one cysterny stałe, pojazdy-baterie czy inne jednostki transportowe, które zawierają jedną lub więcej cystern. Muszą być one zgodne z wymaganiami i dopuszczone do tego rodzaju zastosowania. Wymagane jest tutaj odpowiednie oznakowanie cystern i innych pojazdów ADR. Przy transporcie ADR realizowanym z użyciem cysterny, musi ona posiadać na bokach tablice barwy pomarańczowej z numerem rozpoznawczym zagrożenia oraz numerem UN, które umieszczane są w sposób równoległy do osi podłużnej pojazdu. W przypadku oznakowania cystern ADR numery rozpoznawcze i numery UN dobierane są indywidualnie dla konkretnego materiału niebezpiecznego, który przewożony jest w danej cysternie, komorze cysterny czy w elemencie pojazdu-baterii.

Umowa ADR – ważna rola oznakowania cysterny w transporcie drogowym

Oznakowanie cystern zgodnie z umową ADR stanowi ważny element prawidłowego przewożenia materiałów niebezpiecznych. Przestrzeganie szczegółowych wytycznych dotyczących oznaczeń, takich jak nalepki ostrzegawcze, tablice barwy pomarańczowej oraz znaki, pozwala nie tylko na identyfikację przewożonych substancji, ale również na właściwe reagowanie w sytuacjach awaryjnych. Cysterna oznakowana wg ADR to ułatwienie działania służbom ratowniczym oraz większe bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Warto wnikliwie zapoznać się z tym zagadnieniem w trosce o utrzymanie wysokich standardów w transporcie drogowym.

Kontakt

Feed Reach Consulting

Wsparcie w zakresie zgodności z przepisami ADR, REACH, CLP.
Twój partner w bezpiecznym zarządzaniu chemikaliami.

Małgorzata Krenke
CEO

×

Witaj, 

Co mogę dla Ciebie zrobić? 

× WhatsApp